
| Year: | 2015 |
| Condition: | Very good (4 of 5) |
| Serial/case number: | OP6834BB1719*** |
| Original warranty: | Dated 02/05/2015, issued in Europe (Digital) |
| Box: | Original box included (Condition 4 of 5) |
| Instruction manual: | Yes |
| Other: | A screwdriver for the sträp is included. Fitting wrist from 16cm up to 20.5cm. |
| Deviation: | Approx. +3 sec. per day (Amplitud 312 ° / Beat error 0.2 ms) |
| Pressure tested: | Yes |
| Model: | PAM00112 |
| Manufacturer: | Panerai |
| Series: | Historic Luminor Base |
| Type: | Men's watch, Dress / Sport |
| Diameter: | Ø 44 mm |
| Thickness: | 15 mm |
| Case: | Polished steel |
| Back case rear: | Scratch-proof sapphire crystal |
| Bracelet: | Black leather, calf, comes with additional strap/bracelet () |
| Dial: | Black sandwich dial with luminescent arabic numerals and index markings, luminescent hands |
| Buckle: | Tang type buckle made of steel |
| Glass: | Scratch-proof sapphire crystal |
| Bezel: | Steel, polished |
| Movement type: | Mechanical, hand-wound |
| Seconds hand: | Floating |
| Movement: | Panerai OP X (base movement ETA 6497) with 17 jewels, 21600 vph |
| Power reserve: | 56 hours |