
| Year: | 2010 |
| Condition: | Very good (4 of 5) |
| Serial/case number: | BB1381*** |
| Original warranty: | Dated 26/12/2010, issued in Japan |
| Box: | Original box included (Condition 4 of 5) |
| Instruction manual: | Yes |
| Other: | Fitting wrist from 14cm up to 20cm. |
| Pressure tested: | Yes |
| Model: | PAM00321 |
| Manufacturer: | Panerai |
| Series: | Contemporary Luminor 1950 3 Days GMT Power Reserve Automatic |
| Type: | Men's watch, Dress / Sport |
| Diameter: | Ø 44 mm |
| Thickness: | 16 mm |
| Case: | Brushed steel |
| Back case rear: | Scratch-proof sapphire crystal |
| Bracelet: | Black leather, crocodile |
| Dial: | Black sandwich dial with luminescent arabic numerals and index markings, luminescent hands |
| Buckle: | Tang type buckle made of steel |
| Glass: | Scratch-proof sapphire crystal |
| Bezel: | Steel, polished |
| Movement type: | Automatic winding |
| Seconds hand: | Floating |
| Movement: | Panerai in-house P. 9002 with 29 jewels, 28800 vph |
| Power reserve: | 72 hours |
| Date: | Date |
| Functions: | - Power reserve indicator - GMT |