
| Year: | Ca 2016 |
| Condition: | Very good (4 of 5) |
| Original warranty: | Yes |
| Box: | Not included |
| Pressure tested: | Yes |
| Model: | 326.30.40.50.02.001 |
| Manufacturer: | Omega |
| Series: | Speedmaster Racing Co-Axial Chronograph 40mm |
| Type: | Men's watch, Racing watch |
| Diameter: | Ø 40 mm |
| Thickness: | 15.06 mm |
| Case: | Steel |
| Back case rear: | Solid |
| Bracelet: | Black steel |
| Dial: | White with luminescent index markings, luminescent hands |
| Buckle: | Folding clasp made of steel |
| Glass: | Scratch-proof sapphire crystal |
| Bezel: | Aluminum, black |
| Movement type: | Automatic winding |
| Seconds hand: | Floating |
| Movement: | Omega in-house 3330 with 31 jewels, 28800 vph |
| Power reserve: | 52 hours |
| Functions: | - Tachometer - Separate seconds dial - Chronograph |
| Other: | Chronometer (COSC-certified) |