
| Year: | 2013 |
| Condition: | Very good (4 of 5) |
| Latest service: | 28/06/2023 |
| Serial/case number: | 85591*** |
| Original warranty: | Dated 12/03/2013, issued in Sweden |
| Box: | Original box included (Condition 4 of 5) |
| Instruction manual: | Yes |
| Chronometer certificate: | Yes |
| Other: | Servicedocuments are included. Fitting wrist up to 19cm. |
| Deviation: | Approx. +2 sec. per day (Amplitud 275 ° / Beat error 0.3 ms) |
| Pressure tested: | Yes |
| Model: | 232.30.46.51.01.001 |
| Manufacturer: | Omega |
| Series: | Seamaster Planet Ocean 600m Co-Axial Chronograph 45.5mm |
| Type: | Men's watch, divers watch |
| Diameter: | Ø 45.5 mm |
| Thickness: | 18.2 mm |
| Case: | Brushed steel |
| Back case rear: | Scratch-proof sapphire crystal |
| Bracelet: | Brushed steel |
| Dial: | Black with luminescent arabic numerals and index markings, luminescent hands |
| Buckle: | Folding clasp made of steel |
| Glass: | Scratch-proof sapphire crystal |
| Bezel: | Ceramic, grey, unidirectional |
| Movement type: | Automatic winding |
| Seconds hand: | Floating |
| Movement: | Omega in-house 9300 with 54 jewels, 28800 vph |
| Power reserve: | 60 hours |
| Date: | Date, quick date shift |
| Functions: | - Helium release valve - Chronograph |
| Other: | Chronometer (COSC-certified), screw down crown |