
| Year: | 2023 |
| Condition: | Very good (4 of 5) |
| Serial/case number: | 83969*** |
| Original warranty: | Valid through May 2028. Dated 06/05/2023, issued in Italy |
| Box: | Original box included (Condition 4 of 5) |
| Instruction manual: | Yes |
| Chronometer certificate: | Yes |
| Other: | All links included. Fitting wrist from 14.5cm up to 21cm. |
| Pressure tested: | Yes |
| Model: | 210.22.42.20.01.002 |
| Manufacturer: | Omega |
| Series: | Seamaster Diver 300m |
| Type: | Men's watch, Dress / Sport |
| Diameter: | Ø 42.00 mm |
| Case: | Brushed/polished steel |
| Back case rear: | Scratch-proof sapphire crystal |
| Bracelet: | Black rubber |
| Dial: | Black with luminescent index markings, luminescent hands |
| Buckle: | Folding clasp made of steel |
| Glass: | Scratch-proof sapphire crystal |
| Bezel: | Ceramic 18 carat rose gold, black, unidirectional |
| Movement type: | Automatic winding |
| Seconds hand: | Floating |
| Movement: | With 35 jewels, 25200 vph |
| Power reserve: | 55 hours |
| Date: | Date |
| Other: | Chronometer (COSC-certified), screw down crown, magnetic resistant |