
| Year: | 2015 |
| Condition: | Very good (4 of 5) |
| Original warranty: | Yes |
| Box: | Not included |
| Pressure tested: | Yes |
| Model: | 231.23.44.50.06.001 |
| Manufacturer: | Omega |
| Series: | Seamaster Aqua Terra 150m Co-Axial Chronograph 44mm |
| Type: | Men's watch, dress watch |
| Diameter: | Ø 44 mm |
| Thickness: | 14.5 mm |
| Case: | Polished steel 18 carat rose gold |
| Back case rear: | Scratch-proof sapphire crystal |
| Bracelet: | Brown leather, crocodile |
| Dial: | Grey teak with luminescent index markings, luminescent hands |
| Buckle: | Tang type buckle made of 18 carat rose gold |
| Glass: | Scratch-proof sapphire crystal |
| Bezel: | 18 carat rose gold, polished |
| Movement type: | Automatic winding |
| Seconds hand: | Floating |
| Movement: | Omega Co-Axial 3313 (base movement Piguet 1285) with 37 jewels, 28800 vph |
| Power reserve: | 52 hours |
| Date: | Date, quick date shift |
| Functions: | Chronograph |
| Other: | Chronometer (COSC-certified) |