
| Year: | 2025 |
| Condition: | Very good (4 of 5) |
| Original warranty: | Yes |
| Box: | Original box included |
| Pressure tested: | Yes |
| Model: | 424.53.40.20.02.002 |
| Manufacturer: | Omega |
| Series: | De Ville Prestige Co-Axial 39.5mm |
| Type: | Men's watch, dress watch |
| Diameter: | Ø 39.5 mm |
| Thickness: | 10 mm |
| Case: | 18 carat yellow gold |
| Back case rear: | Solid |
| Bracelet: | Brown leather |
| Dial: | Silver with roman numerals and index markings |
| Buckle: | Tang type buckle made of 18 carat yellow gold |
| Glass: | Scratch-proof sapphire crystal |
| Bezel: | 18 carat yellow gold |
| Movement type: | Automatic winding |
| Seconds hand: | Floating |
| Movement: | Omega 2500 (base movement ETA 2892-A2) with 27 jewels, 25200 vph |
| Power reserve: | 48 hours |
| Date: | Date |
| Other: | Chronometer (COSC-certified) |