
| Year: | 2022 |
| Condition: | Very good (4 of 5) |
| Serial/case number: | 53944*** |
| Original warranty: | Dated 02/08/2022, issued in Italy |
| Box: | Original box included (Condition 4 of 5) |
| Instruction manual: | Yes |
| Chronometer certificate: | Yes |
| Other: | All links included. Fitting wrist from 16cm up to 18.5cm. |
| Pressure tested: | Yes |
| Model: | L3.812.4.53.2 |
| Manufacturer: | Longines |
| Series: | Spirit Zulu Time |
| Type: | Men's watch, Dress / Sport |
| Diameter: | Ø 42 mm |
| Thickness: | 13.9 mm |
| Weight: | 112.9 grams |
| Case: | Brushed/polished steel |
| Back case rear: | Solid |
| Bracelet: | Brown leather |
| Dial: | Black with luminescent arabic numerals, luminescent hands |
| Buckle: | Tang type buckle made of steel |
| Glass: | Scratch-proof sapphire crystal |
| Bezel: | Ceramic, brushed/polished |
| Movement type: | Automatic winding |
| Seconds hand: | Floating |
| Movement: | With 21 jewels, 25200 vph |
| Power reserve: | 72 hours |
| Date: | Date |
| Functions: | GMT |
| Other: | Chronometer (COSC-certified), screw down crown |