
| Year: | 2020 |
| Condition: | Very good (4 of 5) |
| Serial/case number: | 6220*** |
| Original warranty: | Dated 05/02/2020, issued in Hong Kong |
| Box: | Original box included (Condition 4 of 5) |
| Other: | Fitting wrist from 14.5cm up to 19.5cm. |
| Pressure tested: | Yes |
| Model: | IW387902 |
| Manufacturer: | IWC |
| Series: | Pilots Spitfire |
| Type: | Men's watch, Dress / Sport |
| Diameter: | Ø 41.00 mm |
| Thickness: | 15.00 mm |
| Case: | Brushed/polished bronze |
| Back case rear: | Solid |
| Bracelet: | Brown leather, calf |
| Dial: | Green with luminescent arabic numerals and index markings, luminescent hands |
| Buckle: | Tang type buckle made of bronze |
| Glass: | Scratch-proof sapphire crystal |
| Bezel: | Bronze, bronze colored |
| Movement type: | Automatic winding |
| Seconds hand: | Floating |
| Movement: | With 33 jewels, 28800 vph |
| Power reserve: | 46 hours |
| Date: | Day and date |
| Functions: | - Separate seconds dial - Chronograph |
| Other: | Screw down crown |