
| Year: | Between 2017 - 2019 |
| Condition: | Very good (4 of 5) |
| Serial/case number: | 5408*** |
| Original warranty: | Not included |
| Box: | Original box included (Condition 4 of 5) |
| Other: | All links included. Fitting wrist from 15cm up to 20cm. |
| Deviation: | Approx. +3 sec. per day (Amplitud 303 ° / Beat error 0.0 ms) |
| Pressure tested: | Yes |
| Model: | IW357001 |
| Manufacturer: | IWC |
| Series: | Ingenieur |
| Type: | Men's watch, dress watch |
| Diameter: | Ø 40.00 mm |
| Thickness: | 10.00 mm |
| Case: | Brushed/polished steel |
| Back case rear: | Solid |
| Bracelet: | Black leather, crocodile |
| Dial: | Silver with luminescent index markings, luminescent hands |
| Buckle: | Tang type buckle made of steel |
| Glass: | Scratch-proof sapphire crystal |
| Bezel: | Steel, brushed/polished |
| Movement type: | Automatic winding |
| Seconds hand: | Floating |
| Movement: | With 25 jewels, 28800 vph |
| Power reserve: | 42 hours |
| Date: | Date |
| Other: | Screw down crown |