
| Year: | 2015 |
| Condition: | Very good (4 of 5) |
| Serial/case number: | 10156*** |
| Original warranty: | Not included |
| Box: | Not included |
| Other: | All links included. Fitting wrist from 14.5cm up to 20.5cm. |
| Deviation: | Approx. +4 sec. per day (Amplitud 308 ° / Beat error 0.2 ms) |
| Pressure tested: | Yes |
| Model: | WSCA0006 |
| Manufacturer: | Cartier |
| Series: | Calibre De Cartier |
| Type: | Men's watch, Dress / Sport |
| Diameter: | Ø 42.00 mm |
| Thickness: | 11.00 mm |
| Case: | Black steel |
| Back case rear: | Solid |
| Bracelet: | Black rubber |
| Dial: | Black with luminescent roman numerals and index markings, luminescent hands |
| Buckle: | Tang type buckle made of steel |
| Glass: | Scratch-proof sapphire crystal |
| Bezel: | Steel, black, unidirectional |
| Movement type: | Automatic winding |
| Seconds hand: | Floating |
| Power reserve: | 48 hours |
| Date: | Date |
| Functions: | Separate seconds dial |
| Other: | Screw down crown |