
| Year: | 2015 |
| Condition: | Very good (4 of 5) |
| Original warranty: | Yes |
| Box: | Original box included |
| Pressure tested: | Yes |
| Model: | A1332024-B908-152A |
| Manufacturer: | Breitling |
| Series: | Superocean Heritage Chronograph |
| Type: | Men's watch, Dress / Sport |
| Diameter: | Ø 46 mm |
| Thickness: | 16.4 mm |
| Weight: | 147.4 grams |
| Case: | Polished steel |
| Back case rear: | Solid |
| Bracelet: | Polished steel, Ocean Classic |
| Dial: | Black with luminescent index markings, luminescent hands |
| Buckle: | Folding clasp made of steel |
| Glass: | Scratch-proof sapphire crystal |
| Bezel: | Steel, black, unidirectional |
| Movement type: | Automatic winding |
| Seconds hand: | Floating |
| Movement: | Breitling 13 with 25 jewels, 28800 vph |
| Power reserve: | 42 hours |
| Date: | Date |
| Functions: | Chronograph |
| Other: | Chronometer (COSC-certified), screw down crown |
| Ambassadeurs: | Joe Hachem |