
| Year: | 2015 |
| Condition: | Very good (4 of 5) |
| Serial/case number: | 2861*** |
| Original warranty: | Dated 26/06/2015, issued in Italy |
| Box: | Original box included (Condition 4 of 5) |
| Instruction manual: | Yes |
| Chronometer certificate: | Yes |
| Other: | Fitting wrist up to 18.5cm. |
| Pressure tested: | Yes |
| Model: | A1738811-G791-173A |
| Manufacturer: | Breitling |
| Series: | Colt 44 Automatic |
| Type: | Men's watch |
| Diameter: | Ø 44 mm |
| Thickness: | 11 mm |
| Case: | Steel |
| Bracelet: | Steel |
| Dial: | Silver , luminescent hands |
| Buckle: | Folding clasp made of steel |
| Glass: | Scratch-proof sapphire crystal |
| Bezel: | Unidirectional |
| Movement type: | Automatic winding |
| Seconds hand: | Floating |
| Movement: | Breitling Breitling 17 with 25 jewels, 28800 vph |
| Power reserve: | 40 hours |
| Date: | Date |
| Other: | Chronometer (COSC-certified), screw down crown |