
| Year: | 2022 |
| Condition: | Very good (4 of 5) |
| Serial/case number: | 2820*** |
| Original warranty: | Dated 09/02/2022, issued in Europe (Digital) |
| Box: | Original box included (Condition 4 of 5) |
| Instruction manual: | Yes |
| Other: | All links included. Fitting wrist from 14.5cm up to 22cm. |
| Deviation: | Approx. +4 sec. per day (Amplitud 324 ° / Beat error 0.2 ms) |
| Pressure tested: | Yes |
| Model: | U19320161C1S1 |
| Manufacturer: | Breitling |
| Series: | Chronomat 44 |
| Type: | Men's watch, Dress / Sport |
| Diameter: | Ø 44 mm |
| Thickness: | 14.5 mm |
| Case: | Brushed/polished steel |
| Back case rear: | Solid |
| Bracelet: | Blue rubber |
| Dial: | Blue with luminescent index markings, luminescent hands |
| Buckle: | Folding clasp made of steel |
| Glass: | Scratch-proof sapphire crystal |
| Bezel: | Ceramic 18 carat rose gold, blue, unidirectional |
| Movement type: | Automatic winding |
| Seconds hand: | Floating |
| Movement: | With 38 jewels, 28800 vph |
| Power reserve: | 42 hours |
| Date: | Month, day and date |
| Functions: | - Moon phase - Tachometer - Separate seconds dial - Chronograph |
| Other: | Screw down crown |