
| Year: | Between 2002 - 2005 |
| Condition: | Very good (4 of 5) |
| Serial/case number: | 392*** |
| Original warranty: | Not included |
| Box: | Original box included (Condition 4 of 5) |
| Instruction manual: | Yes |
| Chronometer certificate: | Yes |
| Other: | Fitting wrist up to 19.5cm. |
| Pressure tested: | Yes |
| Model: | A74350 |
| Manufacturer: | Breitling |
| Type: | Men's watch, Dress / Sport |
| Diameter: | Ø 38 mm |
| Measurements: | 43 x 38 mm, round |
| Thickness: | 14 mm |
| Case: | Brushed/polished steel |
| Back case rear: | Solid |
| Bracelet: | Brushed and polished steel, Fighter |
| Dial: | Black with luminescent arabic numerals, luminescent hands |
| Buckle: | Folding clasp made of steel |
| Glass: | Scratch-proof sapphire crystal |
| Bezel: | Steel, polished, unidirectional |
| Movement type: | Quartz (battery powered) |
| Seconds hand: | Ticking |
| Movement: | Breitling Breitling 74 (base movement ETA Thermoline 955.652) |
| Date: | Date |
| Other: | Screw down crown |