
| Year: | 2018 |
| Condition: | Very good (4 of 5) |
| Serial/case number: | 3*** |
| Original warranty: | Dated 14/01/2018, issued in Japan |
| Box: | Not included |
| Other: | All links included. Fitting wrist from 15.5cm up to 19cm. |
| Deviation: | Approx. +2 sec. per day (Amplitud 286 ° / Beat error 0.0 ms) |
| Pressure tested: | Yes |
| Model: | 6606-1127-55B |
| Manufacturer: | Blancpain |
| Series: | Villeret Ultraflach |
| Type: | Men's watch, dress watch |
| Diameter: | Ø 40 mm |
| Thickness: | 8.6 mm |
| Case: | Steel |
| Bracelet: | Leather, crocodile |
| Dial: | White |
| Buckle: | Folding clasp made of steel |
| Glass: | Scratch-proof sapphire crystal |
| Movement type: | Mechanical, hand-wound |
| Seconds hand: | Floating |
| Movement: | Blancpain 11C5 with 23 jewels, 21600 vph |
| Power reserve: | 4 days |
| Date: | Date |
| Functions: | - Power reserve indicator - Separate seconds dial |