
| Year: | 2021 |
| Condition: | Very good (4 of 5) |
| Serial/case number: | 6127*** |
| Original warranty: | Dated 28/01/2021, issued in Europe (Digital) |
| Box: | Original box included (Condition 4 of 5) |
| Instruction manual: | Yes |
| Other: | Fitting wrist from 15cm up to 20.5cm. |
| Deviation: | Approx. +1 sec. per day (Amplitud 307 ° / Beat error 0.4 ms) |
| Pressure tested: | Yes |
| Model: | M0A10548 |
| Manufacturer: | Baume & Mercier |
| Series: | Clifton |
| Type: | Men's watch, Dress / Sport |
| Diameter: | Ø 42 mm |
| Measurements: | 13.3 mm, round |
| Case: | Brushed/polished steel |
| Back case rear: | Scratch-proof sapphire crystal |
| Bracelet: | Blue leather, crocodile |
| Dial: | Grey with index markings |
| Buckle: | Tang type buckle made of steel |
| Glass: | Scratch-proof sapphire crystal |
| Bezel: | Steel, brushed/polished |
| Movement type: | Automatic winding |
| Seconds hand: | Floating |
| Movement: | With 21 jewels, 28800 vph |
| Power reserve: | 5 days |
| Date: | Day and date |
| Functions: | - Moon phase - Separate seconds dial |