
| Year: | 2014 |
| Condition: | Very good (4 of 5) |
| Original warranty: | Yes |
| Box: | Original box included |
| Pressure tested: | Yes |
| Model: | 231.10.42.21.01.002 |
| Manufacturer: | Omega |
| Series: | Seamaster Aqua Terra 150m Co-Axial 41.5mm |
| Type: | Men's watch, dress watch |
| Diameter: | Ø 41.50 mm |
| Thickness: | 14.3 mm |
| Case: | Brushed/polished steel |
| Bracelet: | Silver colored steel |
| Dial: | Black with luminescent index markings, luminescent hands |
| Buckle: | Folding clasp made of steel |
| Glass: | Scratch-proof sapphire crystal |
| Bezel: | Steel, brushed/polished |
| Movement type: | Automatic winding |
| Seconds hand: | Floating |
| Movement: | Omega in-house CALIBRE 8508 |
| Date: | Date |
| Other: | Chronometer (COSC-certified), screw down crown, magnetic resistant |