
| Year: | 2015 |
| Condition: | Very good (4 of 5) |
| Original warranty: | Not included |
| Box: | Original box included |
| Pressure tested: | Yes |
| Model: | 431.60.41.21.02.001 |
| Manufacturer: | Omega |
| Series: | De Ville Hour Vision Co-Axial 41mm |
| Type: | Men's watch, dress watch |
| Diameter: | Ø 41 mm |
| Thickness: | 13.95 mm |
| Case: | Polished 18 carat rose gold |
| Back case rear: | Scratch-proof sapphire crystal |
| Bracelet: | 18 carat rose gold |
| Dial: | Silver with luminescent index markings, luminescent hands |
| Buckle: | Folding clasp made of 18 carat rose gold |
| Glass: | Scratch-proof sapphire crystal |
| Bezel: | 18 carat rose gold, polished |
| Movement type: | Automatic winding |
| Seconds hand: | Floating |
| Movement: | Omega in-house 8500 with 39 jewels, 25200 vph |
| Power reserve: | 60 hours |
| Date: | Date, quick date shift |
| Other: | Chronometer (COSC-certified) |